Skip to main content

Jak zapobiegać otyłości zwierząt domowych?

Zwierzęta domowe są równie podatne na otyłość, jak ludzie. Z tym że one nie mogą kontrolować tego, ile jedzą i w jakich ilościach. To ich opiekunowie powinni zadbać o to, aby waga pozostawała w normie. Jak zapobiegać otyłości zwierząt domowych? O tym można przeczytać poniżej.

Weterynarz całodobowy

Jakość i pory posiłków

Na wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, że dieta psa, czy kota powinna być zbilansowana i zaspokajać zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Dlatego też bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej karmy. Z reguły w gorszej jakości karmach znajdują się składniki, które pozostały po uboju zwierząt. Natomiast warzywa w składzie zastępują produkty zbożowe, które zamiast dostarczać witamin, bogate są w węglowodany. W związku z tym zwierzak powinien dostawać karmę wysokiej jakości, bez dodatku zbóż. Dodatkowo powinna być do niego dopasowana pod względem wieku, wielkości, rasy i czasu spędzonego na aktywności fizycznej. Absolutnie niewskazane jest dokarmianie psów i kotów resztkami ze stołu. Nie tylko takie działanie może doprowadzić do rozstroju żołądka, ale też zwiększyć ryzyko zachorowania. Nie tylko na otyłość, ale również nadciśnienie. Poza tym przyprawy, których jest sporo w ludzkich posiłkach, są szkodliwe dla naszych czworonożnych przyjaciół. Każde domowe zwierzę powinno mieć ustalone pory posiłków oraz stały dostęp do czystej wody. 

Jak wygląda otyłość u zwierząt domowych?

Wbrew pozorom nie każdy pies i kot od razu musi być gruby, żeby można było powiedzieć, że waży za dużo. Podobnie jak u ludzi masa ciała zwiększa się wraz z upływem czasu. Ponadto niektóre zwierzęta mają inne uwarunkowanie genetyczne lub bardziej obfite owłosienie. Chcąc przekonać się, czy istnieje problem otyłości, można to zweryfikować podczas pieszczot lub zabawy. Wystarczy podczas delikatnego dotyku sprawdzić, czy pod palcami wyczuwalne są żebra. Zresztą na otyłość mogą wskazywać też zwisający brzuch lub nadmiar skóry zbierający się w okolicy pyszczka. Jeśli nie mamy pewności, co do odpowiedniej wagi naszego pupila warto skonsultować to z weterynarzem. W tym celu warto odwiedzić Przychodnię Weterynaryjną Zalesie: przychodniazalesie.pl, mieszczącą się przy ul. Ignacego Łukasiewicza 2 w Rzeszowie (Tel: 17 858 58 55). Specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania właściciela i doradzą, jak unormować wagę pupila.  

Skutki i walka z otyłością u zwierząt domowych

Otyłość u zwierząt domowych zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca, skóry lub artretyzm. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies bądź kot nie będą wykazywać chęci do spacerów i zabaw. Znacznie ograniczy się ich też aktywność ruchowa, ponieważ przez problem ze stawami, ciężko będzie im stawiać kroki. Zwłaszcza przy wchodzeniu po schodach. Dlatego należy rozpocząć walkę z otyłością. W pierwszej kolejności trzeba całkowicie zrezygnować z dokarmiania. Szyneczkę, czy paróweczkę śmiało można zastąpić naturalnymi przysmakami przeznaczonymi dla zwierząt domowych. Poza zmianą diety na zdrowszą potrzebna będzie też większa dawka ruchu. Więcej zabawy lub spacerów na pewno pomoże zgubić zbędne kilogramy.